A stressz a civilizáció egyik legelterjedtebb betegsége. Egy nagyvárosban élő ember minden nap kerül stresszhelyzetbe, tömegközlekedésen, közlekedési dugókban, stb. A stressz lassan ható méreg, már akkor is jelen van a szervezetben, amikor még nem tudatosodott bennünk, és észrevétlenül szívja el az ember energiáit. Kb. öt perc intenzív negatív érzelem (düh, irigység, gyűlölködés) az ember egész másnapra megtermelt energia tartalékát felemésztheti.
A stressz kezdeti tünetei: a fejfájás, idegesség, gyomorremegés, rosszkedv.
Komoly tünetei: idegösszeroppanás, depresszió, súlyos fizikai betegségek.
Több fajtája van a stressznek: a fizikai stressz pl. zúzódások, húzódások, törések; kémiai stressz pl. a gyógyszerek, kábítószerek, alkohol. És van az érzelmi stressz pl. válás, munkahelyi gondok, közeli hozzátartozó elvesztése. A három stressz fajta közül az érzelmi a legsúlyosabb, mert ez jár a legtöbb energia veszteséggel.
Sajnos a nyugati embernek téves elképzelései vannak a relaxációról. A TV-nézés, utazás, újságolvasás nem jelent pihenést a szervezetnek. Tökéletes pihenés alatt a test minden egyes sejtje ellazul, és nem dolgozik, még az agy sem. Tökéletes ellazulásról akkor beszélünk, ha együtt van a három: fizikai, mentális és lelki ellazulás.
A jóga öt alapelemével – helyes testgyakorlás, helyes légzés, helyes relaxáció, helyes táplálkozás, pozitív gondolkodás és meditáció – szépen tudjuk kezelni vagy megelőzni ezeket a stresszes állapotokat, helyzeteket.
Naponta 10-15 perc teljes nyugalom és béke, amit önmagunkra szánjunk, amivel ajándékozzuk meg magunkat.
Hogyan végezzük:
Elhelyezkedünk háton fekvő savászanába. Lábainkat lazán szétnyitjuk, elengedjük, lábfejünk kifelé billen. Kezeink a törzsünk mellett kétoldalt lazán elengedve tenyérrel felfelé. Hátunkat végig lesimítjuk a talajra. Állunkat egy kicsit a mellkas felé billentjük. Ezzel kilazítjuk a nyakizmokat. Arcunkat kisimítjuk egy finom mosollyal. Elengedjük a külvilágot. Befelé figyelünk. A külső zajok már nem érnek el hozzánk, csak saját magunkkal foglalkozunk. Semmi másra nem figyelünk. Saját magunkkal foglalkozni legkönnyebben úgy lehet, hogy elkezdjük figyelni a légzésünket. Érezzük, hogy kilégzéssel lesüllyed a hasfalunk, belégzéskor kiemelkedik. Csak erre az egyenletes nyugodt mozgásra koncentrálunk. Kilégzek… Belégzek… Kilégzek… Belégzek… Kilégzek… Belégzek… Kilégzek… Belégzek… és így folytatom tovább egyenletesen, egyre lazábban, egyre nyugodtabban. A lazítást a gondolatommal vezetem végig a testemen a lábam ujjától a fejem búbjáig.
Kellemes pihenést, és kedves egészségedre!
Szeretnéd megismerni az ászanák (jóga pózok) jótékony hatásait? Összeállítottam egy jól felépített jóga-sorozatot, egy teljes jóga-óra anyagát, amiből megismerheted az ászanák jótékony hatásait, a helyes légzést, és hogy melyik betegséghez melyik ászana ajánlott. Megtanulod hogyan kell az ászanákat pontosan lépésről-lépésre végezni.
Kattints ide!
Ha tetszenek a gyakorlatok, akkor kukkants be web-oldalamra is és kövess a Facebookon is!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: